اصلاح بدرفتاری های اسب (قسمت اول)

این مقاله به درد کسانی می خورد که از زمانی که اسبشان را خریده اند رفتار اسب بد شده است – نه در مورد اسبهایی که از ابتدا بدرفتاری داشته اند.

دوست دارید وقتی به سمت اصطبل اسبتان می روید اسبتان بیرون بیاید، دستش را دور گردنتان بیندازد و بگوید: بیا تا ابد با هم دوست باشیم؟! زیاد هم غیر ممکن نیست، اما قبل از آن ...

 

 

قبل از آن باید سختی هایی را به جان بخرید: اگر اسبتان از زمانی که شما صاحبش شده اید رفتارهای بدی پیدا کرده (مثلا پررویی یا گستاخی و یا رفتارهای خطرناکی مثل لگد زدن یا گاز گرفتن)، دنیای اسب پیشنهاد خوبی برایتان دارد: تنها راه چاره برای تغییر رفتار او این است که شما در خودتان تغییر ایجاد کنید.
اسبها در هر تماسی که ما با آنها داریم چیزی از ما یاد می گیرند – و این رفتار شما بوده که به اسب یاد داده در مقابل شما گستاخی کند.

 


اولین روزی که اسب را پیش خودتان آوردید، او شما را مثل یک لوح سفید می دید. آیا شما قرار بود رییس باشید؟ یا او؟ او می دانست که یکی از شما دو تا باید رئیس باشد. میلیونها سال زندگی اسب ها با این قانون سپری شده است که "کسی باید رییس باشد". اگر شما برای به دست گرفتن این مقام امادگی نداشته باشید، خودش آن را به دست می گیرد. اما الان، بعد از گذشت مدتی از زمان ارتباط شما با این اسب، او شما را یک "پپه" به تمام معنا می داند!

ممکن است بگویید من نمی خواهم با رفتارهای سرسختانه و خشم بی جا اسبم را بترسانم. من به رابطه مان احترام می گذارم و دلم می خواهد اسبم به من اعتماد کند. می خواهم با او ارتباط خوبی داشته باشم، می خواهم با هم دوست باشیم، من بدون زین سوارش شوم، در دشتهای سرسبز با او بدوم و باد موهایم را تکان بدهد و ...

یک لحظه صبر کنید! اسب شما می خواهد بخورد، بخوابد و فعالیت کند. رابطه دوستانه برای اسب ها اولویت بالایی ندارد. اگرچه برای شما خیلی مهم است.

ممکن است شما با اسبتان رابطه دوستانه ای نداشته باشید اما در عین حال او به شما احترام بگذارد – و این احترام باید ایجاد شود. در ابتدا باید بدانید که این شما هستید که خرج و مخارج اسبتان را پرداخت می کنید، بنابراین قرار نیست اسبتان رییس شما باشد. اگر از رییس بودن دچار عذاب وجدان می شوید، می خواهید بدانید چه وقت به اسب شما خیلی خوش می گذرد؟ وقتی او روی یک کاناپه لم بدهد و فوتبال تماشا کند، شما هم برایش آبمیوه و پفیلا ببرید!

اما رسم کار این نیست. بیایید نگاهی به وضعیت خودمان بیندازیم: اسب ما در طول روز یکی دو ساعت برای ما کار می کند، در حالیکه ما روزانه فقط یک ساعت در ترافیک به سر می بریم تا به باشگاه برسیم و این تازه شروع کار ما برای اسب است!بنابراین در هر صورت این معمله به نفع اسبتان است.


اما یک چیز را باید برایتان بگویم: اگر تا به حال چندین و چند مقاله در این باره خوانده اید و هنوز هم نتوانسته اید رفتار اسبتان را درست کنید، بهتر است از همین الان به دنبال یک مربی خوب برای اسبتان بگردید. اگر نخواهید هزینه مربی را بپردازید، خیلی زود مجبور خواهید بود هزینه دست و پای شکسته تان را بپردازید!
در هر حال، باید برای رفتارهای خطرناک اسبتان یک فکری بکنید. مخصوصا اگر خودتان هم در رابطه با اسب و سوارکاری تازه کار هستید و تجربه زیادی ندارید. اینطور نیست که اسب شما یک روز صبح از خواب بیدار شود و با خود بگوید وای من چقدر با صاحبم بدرفتاری کرده ام و بعد خوب شود! ضمن اینکه هر چه زمان بگذرد این رفتارها در او تشدید می شود و ماندگارتر می گردد.


اگر در کار با اسب تجربه دارید، خواندن این مقاله می تواند به شما کمک کند رفتار مناسب تری با اسبتان در پیش بگیرید تا او هم به تدریج اصلاح شود. اسبها تازه کار یا با تجربه بودن شما را از دور روی پیشانی تان می خوانند.

دنیای اسب در قسمت بعدی این مقاله تکنیک هایی کاربردی برای برخورد درست با رفتارهای نامناسب اسب و تغییر تدریجی این رفتارها ارائه خواهد داد.

اختصاصی دنیای اسب

نوشته: کیت هوسمن

ترجمه: زینب شاهدی