اصلاح بدرفتاری های اسب


در قسمت قبل در مورد تاثیر رفتار شما بر رفتار اسبتان گفته شد. دنیای اسب در این قسمت شما را با راهکارهای عملی اصلاح رفتارهای ناهنجار اسبتان آشنا می کند.

مهم ترین کاری که باید بکنید خیلی ساده است:

سعی کنید بفهمید چه مواقعی کنترل را به اسبتان واگذار می کنید. مچ خودتان را بگیرید: کوچکترین علائمی که نشان می دهد شما کنترل امور را از دست داده اید را کشف کنید: عدم تمایل اسب به حفظ سرعت مورد نظر شما، تکان دادن شدید سر و شیهه کشیدن برای کسی، رفتار تند با شما زمانی که می خواهید اسب را بشویید، رم کردن در هنگام باز کردن افسار و ... . در این شرایط شما به هیچ وجه نباید منفعلانه عمل کنید. مراقب باشید که اسب از شما سوء استفاده نکند و این رفتارهایش را در نطفه خفه کنید.

به یاد داشته باشید که تربیت اسب به سادگی نیاز به بکار گیری کمی فشار و اجبار نسبت به اسب و حفظ ان است تا زمانی که اسب طوری رفتار کند که مطلوب شماست. در اکثر موارد اگر کمی بیشتر قاطعیت به خرج بدهید موفق می شوید، فقط کافیست کمی سرسخت تر از اسبتان باشید. اما در این مورد اغراق نکنید – فقط این نکته را به یاد داشته باشید.در اینجا می خواهم چند مثال برایتان بیاورم:

افسار را به اسب ببندید و او را دور زمین راه ببرید. وقتی افسار را به اسب می زنید دقت کنید که آیا مجبورید سر اسب را به سمت خودتان بکشید، یا عضله بزرگ گردن اسب در حالت آرام است؟ آیا اسب دارد به زور شما را تحمل می کند یا مودبانه مقابل شما ایستاده است؟

حواستان به این مسائل باشد. بی توجهی در این لحظات می تواند باعث شود به همین راحتی از اسبمان دیوی بسازیم که از کنترلمان خارج شود. اگر صدایی در درونتان زمزمه می کند که "من دارم مورد بی اعتنایی قرار می گیرم"، وقتش رسیده است که در این مورد اقدامی بکنید. و باز هم تاکید می کنم که زیاد در این مورد فکر نکنید. این "چگونگی" اقدام شما نیست که رفتار اسب را تغییر می دهد، بلکه "زمان" دست به عمل زدن است که در این مورد اهمیت دارد. همین حالا باید شروع کنید. هر کاری می توانید بکنید تا اسب متوجه شود که باید به شما بیش از این توجه کند (به عنوان کسی که دارد همه مخارج او را می پردازد). در این موارد، شاید لازم باشد دستهایتان را به هم بکوبید تا او را وادار کنید با هر دو چشمش به شما نگاه کند. شاید بخواهید با کمی زور او را به جایی که می خواهید هدایت کنید. شاید راه چاره این باشد که اسبتان را وادار به انجام تمرینی مثل عقب عقب رفتن کنید.


می توانیم برای هر یک از رفتارهای نادرست اسب مثل درست راه نرفتن و به دستورات شما عمل نکردن، حرکات نامعمول سر، بدرفتاری موقع افسار زدن و ... راهکار ارائه بدهیم، اما اینها هر کدام نیاز به یک مقاله مجزا دارد و چیزی نیست که در اینجا می خواهم به شما بگویم. آنچه که در این مقاله می خواهم به شما یاد بدهم این است: "چه موقع و چرا اسب من پسر بدی می شود؟!" این تشخیص ساده می تواند تاثیر شگرفی در ارتباط شما با اسبتان بگذارد. ایجاد "حد و مرزهای رفتاری" برای اسب، دقیقا همان چیزی است که مشکلات شما را برطرف می کند و اسبداری را برایتان به یک کار مفرح و لذتبخش تبدیل می نماید.

بگذارید از غذا دادن به اسب شروع کنیم. برای اسبتان غذا بریزید و بعد با دقت نگاه کنید که رفتار او با شما در این زمان چگونه است: آیا او به سرعت به خوردن مشغول می شود انگار که شما اصلا وجود نداشته اید؟ شاید با گستاخی شما را با سرش هل می دهد و کنار می زند؟ در صورتی که از اسب رفتارهای نادرستی دیدید، همان کاری را بکنید که مادر من وقتی بچه بودم و این جور رفتارها را موقع غذا خوردن نشان می دادم انجام می داد: او دیوانه می شد!

بگذارید اسبتان بداند که رفتارهای گستاخانه اش را می فهمید و این رفتارها را تحمل نمی کنید. این واکنش را با داد زدن، دستها را به هم کوبیدن یا پریدن نشان دهید. او نباید چیزی بخورد تا زمانی که از شما تشکر کند. بگذارید بداند که اگر بخواهد بدرفتاری کند از لطف و رسیدگی های شما محروم می ماند – و این کار را سریع انجام دهید. یادتان باشد: شما فقط 3 ثانیه وقت دارید تا رفتار او را اصلاح کنید – وگرنه دیگر اسب ارتباط بین اشتباه خودش و واکنش شما را از دست می دهد و نمی فهمد، و فکر می کند شما دیوانه شده اید! علاوه بر این، هر زمان که اصلاحی انجام می دهید، فورا به حالت خنثی و طبیعی خودتان برگردید.


حالا در مورد راه رفتن دور زمین تمرین به بررسی بپردازید. آیا اسب بدون توجه به اینکه شما به او فرمان می دهید به راه رفتن آرامش ادامه دهد، به هر کسی که می رسد گردنش را می کشد و شیهه می کشد؟ آیا سعی می کند بایستد و مشغول علف خوردن شود؟ آیا آن دستش را که به شما نزدیکتر است به زمین می زند و با این کار شما را تهدید می کند که از رویتان رد می شود؟ اینها نشانه های کوچکی هستند که به مرور زمان وخیم می شوند.


اگر لازم است سرش فریاد بزنید، اما او را به حرکت وادارید. با دهنه او را هدایت کنید. از افسار و آبخوری با هم استفاده کنید. پوزه او را به سمت پشتش ببرید تا نتواند شما را تهدید کند. بعد دستهایتان را به هم بکوبید، حرکاتی از خود نشان دهید یا داد بزنید تا اسب مجبور شود با هر دو چشمش به شما نگاه کند. وقتی آماده بودید، جلو بروید و آماده باشید که خشمی موثر و قدرتمند به اسبتان نشان بدهید، البته اگر خواست حرکتی خلاف بکند. بگذارید بداند که شما قدرت اصلی را در دست دارید و رییس شمایید، رییس قدرتمندی که تا زمانی که کسی خلاف مقررات رفتار نکرده، بسیار آرام و خوش اخلاق است.


سوالی که معمولا در این قسمت پرسیده می شود این است: "اینطوری اسبم از من نمی ترسد؟" جواب: "نه، اما به شرطی که حد و مرز این رفتارها را بدانید. اسبها احمق نیستند و با دیکتاتورهای خوب و خیرخواه مشکلی ندارند. سعی کنید عادلانه رفتار کنید و در رفتارهایتان ثبات داشته باشید. با این روش احترام اسب را بر می انگیزید. به یهترین نحو به اسبتان بیاموزید که هیچ رفتار بدی را تحمل نخواهید کرد – و بعد زود از حالت خشم خارج شوید و رفتار خونسرد پیدا کنید.


اختصاصی دنیای اسب