گفتگو با صاحب زیباترین اسب ایرانی + عکس
من از اسب خودم مطمئن بودم. قبلاً هم در مسابقات شرکت کرده و مقام آورده بود و امسال پس از چند سال من دوباره تصمیم به شرکت در این مسابقات گرفتم. در این مسابقات مقام اول نریان بزرگسال خالص ایرانی به ذوالفقار داده شد و «خلود» مادیان 7 ساله من نیز در این مسابقات مقام دوم مادیان خالص ایرانی را به دست آورد...

حکیم مهر -  اسب شیهه کشید و با اندام زیبایش در یک لحظه شروع به پایکوبی در زمین مسابقه کرد. سوار او زین اسب را در دست داشتو از حرکت غرورمندانه اسب به خود افتخار کرد.

افتخار کرد که نسل اسب یا نژاد ایرانی را نجات داده و با پرورش این نژاد حالا در خاک این سرزمین بار دیگر اسطوره هزاران ساله داستانهای ایرانی را زنده کرده است و به غرور ملی‌اش بوسه می زند.

اسفندعلی بهزادی کچویی در سال 1354 به دنیا آمد. او که فرزند خاک های جنوبی ایران -  خوزستان -  است از کودکی با اسب و پرورش آن آشنا شده و به این حرفه اجدادی اش افتخار می کند.

او با نگاهی به گذشته گردش هزاران ساله ایام و حرفه اجدادی را رمز پیروزی اسب هایش در جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل خوزستانی می داند.

در ادامه متن گفتگو با وی به نقل از روزنامه ایران بازخوانی می گردد :

 

چطور شد که به پرورش اسب روی آوردید؟
پدربزرگ و جد پدری‌ام همه در این رشته‌ فعالیت داشتند. آنطور که از پدرم شنیده‌ام جد پدری‌ام کاروانسرایی در نزدیکی اهواز داشته و در آن درشکه و گاری نگهداری می‌کرده است. عمویم از 20 سال پیش در این زمینه فعالیت داشت. او در کنار این فعالیت خود، به اصالت اسب‌هایی که نگهداری می‌کردند، توجه خاصی داشت.
چطور به صورت مستقیم و از نزدیک با دنیای اسب‌ها آشنا شدید؟
از کودکی علاقه زیادی به اسب‌ها داشتم، همیشه در آرزوهای کودکانه‌ام می‌خواستم که مزرعه‌ای داشته باشم و درون آن اسب‌هایی باشد که همه به من تعلق داشته باشد.
اولین اسب را چند سالگی به دست آوردید؟
15 ساله بودم که صاحب نخستین اسبم شدم. اسبی که به او علاقه زیادی داشتم.
چه کسی این اسب را برایتان خریده بود؟
پدر و مادرم.
باتوجه به نوع علاقه‌تان به داشتن اسب حتماً به یاد دارید که اولین اسب محبوب‌تان را در چه زمانی از دست دادید؟
اسبی که به آن خیلی علاقه مند بودم «خوزستان» نام داشت، این اسب به علت مشکلات گوارشی‌اش به سختی بیمار شد و بعد هم از بین رفت. با اینکه در این سال‌ها اسب‌های زیادی خریده‌ام ولی هنوز آن را خوب به یاد دادم.
مهم‌ترین ویژگی اسب‌ها چیست؟
اسب‌ها خیلی نجیب و باهوش هستند. اسب به‌خوبی می‌فهمد که صاحبش از او چه می‌خواهد و به خواسته او توجه می‌کند.
چرا می‌گویند اسب حیوان نجیبی است؟
چون رفتارش در برابر صاحبش متفاوت است.حیوانی است که اطاعت می‌کند.
هزینه نگهداری یک اسب در ماه چقدر است؟
450 تا 500 هزار تومان برای نگهداری یک اسب در بهترین حالت است و در درجه متوسط نیز تا 300 هزار تومان باید هزینه کرد.
چه فرقی میان نژادهای مختلف اسب وجود دارد؟
اسب‌های عرب، نژادی استقامتی دارند و با هر آب و هوایی سازگار هستند. این نژاد در درجه حرارت و هوای خوزستان که تابستان‌ها تا 50 و 60 درجه می‌رسد، زندگی می‌کند در حالی که نژادهای دیگر اسب در این دما نمی‌تواند زندگی کند و به مشکل برمی خورد. از سوی دیگر از ویژگی‌های اسب عرب هوش سرشار این حیوان است. اسب نژاد کرد هم اسب‌ مقاومی است چون در کوهستان‌ها زندگی می‌کند که شرایط سرد و متفاوتی دارد. اسب‌ نژاد ترکمن نیز سرعتی است. با این حال اسب عرب در همه جای دنیا شناخته شده و از تناسب اندام و زیبایی خاصی بهره مند است. سر و گردن این اسب زیباتر از نژادهای دیگر است. چه شد که شما به دنبال اسب‌های نژاد ایران رفتید؟
زمانی که متوجه شدم اسب نژاد ایرانی در حال از بین رفتن است و خون خارجی دارد وارد بدن اسب‌های ایرانی می‌شود، تصمیم گرفتم هر طور شده تا آنجا که در توان دارم در حفظ نژاد اسب ایرانی کوشش ‌کنم. در حال حاضر، در خوزستان من و چند نفر دیگر در این زمینه تلاش می‌کنیم و تاکنون موفق بوده‌ایم.
چند اسب ایرانی دارید؟
5 اسب نژاد خالص ایرانی دارم که سه اسب نر و سه اسب دیگر مادیان است.
اسب نژاد ایرانی چه ویژگی دارد؟
اسب با نژاد ایرانی خصوصیاتی مثل اسب عرب دارد. اسب ایرانی از زیبایی خاصی برخوردار است. مهم‌ترین ویژگی آن داشتن دست و پای قوی و بدن ورزیده است. این نژاد نسبت به نژادهای دیگر اسب‌ها از فیزیک درجه یک و بالایی برخوردار است. استقامت بدنی خوبی داشته و سرعتی معادل 80 تا 100 کیلومتر در ساعت دارد.
چه فرقی میان اسب‌های نر و اسب‌های ماده وجود دارد؟
اسب نر ایرانی به علت غرور و زیبایی اندام و حرکتش بهتر از اسب ماده است. اسب‌های ماده ظریف‌تر هستند.
اسب‌ها تا چند سالگی این زیبایی و استقامت را حفظ می‌کنند؟
بستگی دارد که از اسب چگونه مراقبت شود. آب و هوای خوب خیلی مهم است. در استان خوزستان و استان‌هایی که آب و هوای خوبی ندارند، این مشکل بیشتر است. اسب در آب و هوای بد زود فرسوده می‌شود.
سن مفید استفاده از اسب تا چند سالگی است؟
سن مفید استفاده از اسب 20 تا 22 سال برای زاد و ولد است.اگر در ورزش مورد استفاده قرار گیرد پس از 14 سالگی باید بازنشسته شود.
مهم‌ترین بیماری‌های خطرناک و مهلکی که اسب را تهدید می‌کند؟
مهم‌ترین بیماری که قابل درمان نیست کولیک است. اسب معده حساسی دارد به همین علت اگر غذایش کم و زیاد شود، وضعیت بدنی و حال او به هم می‌ریزد و دیگر نمی‌تواند غذای خود را هضم کند. در کل روده‌اش مشکل پیدا می‌کند.
بیماری خطرناک دیگر، بیماری مشمشه یا سل پیشرفته است که کمتر در ایران دیده شده است. اگر اسبی به این بیماری مبتلا شد، سایر اسب‌ها را هم درگیر می‌کند و تمام اسب‌ها باید از بین بروند.
برای نگهداری اسب‌هایتان چگونه هزینه‌ها را تأمین می‌کنید؟
نگهداری اسب در اکثر کشورها به عنوان یک صنعت مهم، مورد توجه است ولی متأسفانه در ایران اینگونه نیست چون امکان صادر کردن اسب به خارج از کشور وجود ندارد.
چرا؟
چون ما قرنطینه سرمرز نداریم به همین علت نمی‌شود اسب‌ها را صادر کرد. الآن مشکل این است که هر کسی برای علاقه شخصی‌اش اسب نگهداری می‌کند و از راه فروش کره‌ها به دارنده و نگهدارنده اسب کمک مالی می‌شود.
هر اسب حداکثر چقدر عمر می‌کند؟
اسب‌ها 35 تا 40 سال هم عمر کرده‌اند.
اسبی که در مسابقه شرکت دادید چه ویژگی خاصی داشت؟
داوران براساس ترکیب دست و پا، تیپ، سر و گردن، حرکت و فیزیک بدن به اسب‌ها امتیاز می‌دادند که اسب من با نام «ذوالفقار» که 5 سال دارد و از تیره‌وزنه خرسان بالاترین امتیاز را گرفت.
فکر می‌کردید این امتیاز به ذوالفقار داده شود؟
بله. من از اسب خودم مطمئن بودم. قبلاً هم در مسابقات شرکت کرده و مقام آورده بود و امسال پس از چند سال من دوباره تصمیم به شرکت در این مسابقات گرفتم. در این مسابقات مقام اول نریان بزرگسال خالص ایرانی به ذوالفقار داده شد و «خلود» مادیان 7 ساله من نیز در این مسابقات مقام دوم مادیان خالص ایرانی را به دست آورد.
آخرین هدفی که دنبال می‌کنید؟
دوست دارم اصطبل‌ام را گسترش بدهم. تا پارسال من اصطبل نداشتم ولی امسال محل مناسبی را با دوستانم ساختیم و تا سال‌های آینده در نظر داریم بر تعداد اسب‌هایمان بیفزاییم اگر صادرات اسب اعمال شود این صنعت در کشور ما مانند کشورهای دیگر رشد خواهد کرد.