اسب اصیل عرب کهن ترین گونه اسب و تنها نژاد کاملا quotation mark خالص و اصیل اسب است که نقشی اساسی در تاریخ انسان و اسب بازی کرده است.

 

 

 

 

 

از این نژاد برای اصلاح نژاد و مقاوم کردن اسبها بسیار استفاده و خوزستان قطب اصلی پرورش آن محسوب می شود به همین دلیل چهارمین جشنوار بین المللی ایکاهو و نوزدهمین جشنواره ملی اسب اصیل عرب در26 و 27 بهمن 91 در خوزستان برگزار شد.

پرورش اسب اصیل عرب در شهرهای اهواز ، دزفول ، سوسنگرد ، شادگان ، دشت آزادگان و آبادان وجود دارد؛ که بیشتر در شهرهای اهواز ، شوشتر و آبادان پرورش می یابند.

رئیس کمیته زیبایی اسب خوزستان گفت: این استان 2 هزار راس دارد که یکهزار و700 راس آن ثبت شده و300 راس آن ثبت نشده است.

آقای محمود منش افزود :کمیته زیبایی استان 4سال است افتتاح شده و در این مدت برگزاری جشنواره بین المللی اسب اصیل عرب را بر عهده داشته است.

او افزود: این جشنواره 2روزه است که روز اول به اسب اصیل عرب و روز دوم به اسبهای با خون خارجی اختصاص دارد ؛ امسال 195 اسب خالص عرب در روز اول و روز دوم 80 اسب با خون خارجی شرکت کردند.

مسئول اجرائی مسابقه هم گفت: 5 هزار سال تاریخ اسب اصیل عرب به خوزستان باز می گردد ،اما فرهنگ پرورش اسب در جامعه هنوز پیدا نشده است.

او افزود : پرورش اسب برای حداقل10 نفر اشتغال زایی می کند ، چرا که یک راس اسب به دامپزشک ، نعل بند و... نیاز دارد.

آقای نجیب می گوید: برای اجرای مسابقات مجوز داریم ولی نمی توان بزرگتر برگزار کنیم؛علتش هم نبود امکاناتی از قبیل قرنطینه و دامپزشکی است.

کیانی ، پرورش دهنده اسب هم می گوید: مزرعه یک هکتاری با 42 باکس دارم که 5 راس از24 راس آن اسب اصیل عرب است و 2 راس آن مقام قهرمانی اصفهان و قهرمانی یزد را کسب کرده اند.

رئیس اداره تربیت بدنی شوشتر هم می گوید: نخستین اسب اصیل عرب در شوشتر نزد شیخ آل کثیر بوده است ، این اسب به 7 گونه تقسیم بندی شده که سر شاخه آن اسب کحیل است.

آقای مریدی افزود: در این شهرستان بیش از 200 اسب همراه با کره آنها ثبت شده و حدود 100 اسب دیگر هم ثبت نشده است.

او در باره علت آن می گوید: در موقع ثبت آنها برخی جا مانده اند و برخی دیگر فکر اینکه زمامدار بعدها اسب را برای خود می برد ، از ثبت اسبشان صرف نظر می کردند.

آقای زمانی ، معاون گردشگری و میراث فرهنگی خوزستان گفت: صنعت اسب اصیل عرب ایرانی را باید به عنوان ظرفیت گردشگری استان معرفی کرد ؛ چرا که یک فرصت گردشگری و تنها نژاد اصیل است ؛ بطوریکه جشنواره اسب اصیل عرب ایرانی در هفته گردشگری مهرماه 90 در سوسنگرد برگزار شد.

محمودی از علاقمندان اسب اصیل عرب هم می گوید: هر اسب روزانه 8-9 هزار تومان هزینه دارد واین هزینه در اجرای مسابقات چند برابر می شود که با خرج خود اسب دار برگزار می شود.

حقیقتی از علاقه مندان اسب هم می گوید: چند هکتار زمین دارم که می خواهم در اختیار پرورش اسب اصیل عرب قرار دهم اما برای اینکار به شهرداری رفتم گفتند اسب شیر یا گوشت ندارد که ما خدماتی در اختیارتان قرار دهیم.

او افزود: هزینه احداث هر اصطبل 100 تا 150 میلیون تومان است که در این زمینه با میراث فرهنگی صحبت کردیم که کمک کند اما جوابی نداد.

عضو کمیته زیبایی اسب اصیل کشور هم گفت: خوزستان تاکنون عضو ناظر ایکاهو بوده است که با آمدن آقای لاتینی رئیس ایکاهو و یکی از داوران این سازمان و مشاهده سطح کیفی این جشنواره ، هم اکنون ایران یکی از اعضای این سازمان است.

آقای حقیت منش افزود: اعضای ایکاهو از120 کشورند که از مهمترین این کشورها می توان به لهستان ، ایتالیا ، آلمان ، امارات ، عراق ، عربستان و کویت اشاره کرد.

ایکاهو یک سازمان بین المللی و متولی برگزای مسابقات اسب سواری در جهان است.

او گفت : طبق تقویمی که تهیه شده است هر2 ماه یکبار جشنواره اسب اصیل عرب دریکی از استانهای کشور برگزار می شود ، براین اساس 28 فروردین 92 در کیش و بعد از آن در یزد ، اصفهان ، تهران و کرمان برگزار خواهد شد.

اسب عرب

اسب عرب در مراتع غنی در امتداد بین النهرین که اکنون شامل کشورهای عراق ، سوریه ،قسمتهایی از ایران و شبه جزیره عربستان است رشد و تکامل یافت .

این نژاد را مربوط به 4 هزار و 500 سال قبل می‌دانند که از خاورمیانه و نواحی بیابانی یا نیمه بیابانی این منطقه ریشه گرفته ‌است.

با تلاش ساسانیان در پرورش و اصلاح این نژاد، اسبهای اصیلی به وجودآمدندکه به خاطرچابکی و مقاومتشان مایه حیرت شدند.

گونه اسب اصیل عرب در دنیا وجود دارد ، پرشین عرب یا همان اسب عرب خوزستان که از زیبایی بیشتر و خلوص بالاتری برخوردار است.

نژاد اسبهای اصیل انگلیسی از تلفیق اسبهای عرب با اسبهای محلی (انگلیسی) ریشه می‌گیرد.

خون این نژاد امروزه تقریباً در رگ همه نژادهای سبک وزن جاری است.

قد این اسب بین 145 تا 155 سانتیمتر است.

آنها می‌توانند هر رنگی داشته باشند ولی ابلق نیستند ، رنگ مشکی نیز در آنان بسیار نادر است ؛ موهای اسب عرب نرم و ابریشم مانند است.

ازخصوصیات آن دمش است که بالا نگه داشته شده ( حتی به هنگام حرکت) و نیز سرکوچک و برجسته ، گردن بلند و کمانی، کمر کوتاه ، کپل بالا و افقی و پاهای ظریف و محکم آن است.

پوست اسب عرب نازک و حساس است، بطوریکه رگهای آن به ویژه در سر مشخصند.

پیشانی آن صاف و سوراخهای بینی بسیار باز است ، به علاوه ، اسب عرب بر خلاف دیگر نژادها 17 دنده و 5 مهره کمری دارند ( به جای 18 دنده و 6 مهره کمری ).

استفاده از اسب عرب در رشته‌های ورزشی که درآنها مقاومت اهمیت ویژه‌ای دارد رایج است.
در مسابقات پرش نیز با وجود قد نسبتاً کوتاهشان از آنان استفاده می‌شود.

در مسابقات درساژ و زیبایی نیز این اسبها به دلیل وقار و ظرافت اندام، طرفداران فراوانی دارند.

در میان اسبها، نژاد اسب عرب جایگاه خاصی دارد، به گونه ای که از اقصی نقاط جهان سعی در پرورش این نژاد دارند.