چطور اسب ایده آل خودمان را در ایران پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن اسب مناسب تان برای سوارکاری باید اول به چند نکته توجه کنید:

چندسالتان است؟

سوارکاری تان در چه سطحی ست؟

 

چقدر می خواهید برای این کار هزینه کنید؟

در چه رشته ای می خواهید کار کنید (پرش، درساژ، استقامت، فقط برای تفریح)؟

قد و وزنتان چقدر است؟ بلندید یا کوتاه؟ چاقید یا لاغر؟

در تهران معمولا 90 درصد سوارکاران پرش کارند: در این رشته سه گروه اسب پرش در ایران وجود دارد:

اسبی که به "دو خون" معروف است؛ نژاد ترکیبی اسب ترکمن یا عرب ایرانی با نژادهای خارجی که بیشتر تروبرد، اسب کورس انگلیسی، یا دیگر نژادهای خارجی موجود در ایران هستند).

اسب "خالص ترکمن"؛ که به دو دسته ترکمن آخال تکه و ترکمن یامود تقسیم می شود.

و گروه سوم که تمام اسب های خارجی وارد شده به ایران هستند که به عنوان اسب های پرش وارداتی شناخته می شوند.


اسب دوخون

نمونه ای از اسب دو خون پرشی.


یک اسب اسب دوخون ورزیده و ماهر که خوب آموزش دیده باشد در حال حاضر در ایران حدود 8 تا 25 میلیون تومان ارزش دارد. قیمت این نوع اسب به اصل و نسب و همچنین به میزان آموزشی که دیده است بستگی دارد. همچنین تعداد بُردهای یک اسب در مسابقات پرش روی قیمت آن تاثیر زیادی دارد.

اسب های دوخون معمولا اسب هایی باهوش و سالم هستند و برای سوارکاری اسبهای خوبی به حساب می آیند – در واقع باید از فرد مطمئنی خریداری شوند! چون اسب های زیادی هستند که هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی تخریب شده اند و بهتر است قبل از خرید با یک دامپزشک خوب مشورت کنید تا اسب مورد نظرتان را بررسی کند.

 

اسب آخال تکه

نمونه ای از اسب ترکمن آخال تکه

اسب ترکمن خالص آخال تکه در حال حاضر حدود 9 تا 35 میلیون تومان ارزش دارد. این قیمت به اصل و تبار این اسب و تعداد رقابت هایی که در آنها موفق بوده بستگی دارد، و علاوه بر این شکل بدن و قدرت جسمانی اسب آخال تکه در تعیین قیمتش نقش دارد. در کل مادیان های آخال تکه بیشتر از نریان ها طرفدار دارند، چون خیلی آرامترند و بعد از استفاده در پرش می توانند برای کشش به کار بروند.

نریان های ترکمن معمولا خیلی شجاع و با اعتمادبنفسند و به خاطر همین برای سوارکاران مبتدی مناسب نیستند.

اسب ترکمن آخال تکه مناسب سوارکاران ریزجثه تر و لاغرتر است و برای خانم ها انتخاب خیلی خوبی ست، چون اسب باهوشی ست و کنترلش راحت است، حساس است و علاوه بر این، اسب آخال تکه اسب بسیار زیبایی ست.
اما اسب ترکمن یامود حدود 3.5 تا 15 میلیون تومان قیمت دارد (قیمت ها خیلی متفاوت است و بستگی به فروشنده دارد). در کل درمورد این اسب هم همان نکاتی اهمیت دارد که درمورد اسب ترکمن آخال تکه بیان کردیم. اسب یامود که در شمال ایران به شکل وحشی هم زندگی می کند، اسب بسیار قدرتمندی ست و اعتمادبنفس و شجاعتش حتی از اسب ترکمن آخال تکه هم بیشتر است.

اسب ترکمن یامود به اندازه اسب آخال تکه خوش اندام نیست و معمولا از آن کوچکتر است. این اسب عموما برای افرادی مناسب است که عاشق این نژاد ایرانی هستند. اسب یامود می تواند یک اسب پرشی خوب بشود، اما محدودت های خودش را دارد، چون اولا که جثه کوچکتری دارد و نریان هایش بسیار خودسر و مستقل هستند و کنترل کردن شان سخت است.

اسب ترکمن یامود نیاز به یک سوارکار با پشتکار و صبور دارد که بتواند با این نژاد اسب های خیلی حساس ارتباط درستی برقرار کند. به هیچ وجه نمی شود به این نوع اسب زور گفت!

 

اسب هانوورین

نمونه ای از اسب هانوورین

و پایین ترین اولویت انتخاب به اسب های پرشی وارداتی تعلق می گیرد:

قیمت این نوع اسب ها خیلی متفاوت است و به نژاد و کیفیت پرش آنها بستگی دارد؛ در ایران نژادهای اسب آلمانی مثل هانووری، اولدنبرگر و هولشتاینر بیشتر است. اسب های آلمانی اسب های گرانقیمتی هستند، چون کار در آلمان خیلی گران است و اسبی که خوب آموزش دیده باشد هزینه زیادی برداشته است. مهمترین نکته هزینه وارد کردن این نوع اسب های خارجی ست که بی نهایت گران تمام می شود. یک اسب آلمانی آموزش دیده از 35 تا 150 و حتی 200 میلیون تومان قیمت دارد، که بسته به اصل و نسب، فرم اندام و تعداد مسابقاتی که برنده شده تعیین می شود.

درمورد دیگر نژادهای اسب اروپایی هم همینطور است؛ مثلا نژاد اسب KWPN (هلند)، سل فرانس (فرانسه)، یا نژادهای روسی (راشن بریدز). طیف قیمت این نوع اسب ها از 35 تا 100 میلیون تومان است.

در کل یک سوارکار مبتدی و تازه کار بهتر است کارش را با یک اسب دوخونِ تربیت شده و کمی سن دار (از سن 7 تا 12-14 سال) شروع کند. این اسب ها کارشان را خیلی خوب انجام می دهند، سوارکاران جوان می توانند چیزهای زیادی از آنها یاد بگیرند، و بعدا که تجربه و مهارتشان بیشتر شد می توانند یک اسب خارجی یا ترکمن خالص ایرانی بخرند. در نهایت همه چیز بستگی به این دارد که چقدر بخواهید و بتوانید هزینه کنید.

اسب داشتن و نگه داشتن در یک اصطبل قابل قبول در ایران ماهانه حدود 700 هزار تا 1 میلیون تومان هزینه دارد (برای باکس، تغذیه، دامپزشکی و آموزش).

اختصاصی دنیای اسب

منبع:
www.amsillinger.com

آندریا ماریا زیلینگر، مربی اسب و سوارکار
تهران، باشگاه آزمون
sillinger@ps-horses.com